Czym jest finger food i jakie ma zastosowanie?

Pyszne jedzenie to – tuż po odpowiednim towarzystwie – najważniejszy aspekt udanego przyjęcia. Organizacja spotkania nie zawsze musi się wiązać z czasochłonnym przygotowaniem skomplikowanych dań. Wystarczy przygotować kilka rodzajów drobnych przekąsek, a każdy z gości znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przekąski takie można zjeść bardzo szybko i często nie potrzeba do nich specjalnej zastawy czy sztućców. Czym wyróżnia się tzw. finger food i w jakich okolicznościach ma zastosowanie? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest finger food?

finger food

Finger food to niewielkiego rozmiaru dania, które można wygodnie spożywać przy pomocy dłoni. Należy jednak jednoznacznie rozróżnić tę definicję od żywności typu fast food lub street food, które zwykle nie należą do kategorii przekąsek. W Polsce finger food rozumiane jest jako “potrawy na jeden kęs”. Jest to oczywiście przenośnia. Chodzi o to, że dania te można spożyć bardzo szybko, gdyż są one bardzo niewielkich rozmiarów i podane w dogodnej do konsumpcji formie. W finger food chodzi o to, żeby posiłki były małe, atrakcyjnie wizualnie i przede wszystkim smaczne.

Finger food – rozwiązanie idealne na domówkę

Spotkania i imprezy organizowane w domu cieszą się niesłabnącą popularnością. Na domówki zapraszane są zwykle osoby najbliższe, którym można zaufać i poczuć się w pełni swobodnie. Nic więc dziwnego, że większość osób troszczy się o to, aby odpowiednio zaprezentować się przed gośćmi i sprawić, aby poczuli się jak u siebie. Polska kultura kładzie szczególny nacisk na suto zastawiony stół. Domówki nie mają jednak zbyt formalnego charakteru. Chodzi w nich bowiem głównie o wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę. Dlatego w takich sytuacjach świetnie sprawdzą się drobne przekąski – czyli właśnie finger food. Do ich przygotowania nie potrzeba wielu godzin spędzonych w kuchni. Dodatkowo tego typu posiłki podawane są zwykle w formie na zimno – nie trzeba więc dbać o regularne podgrzewanie dań.

Wykorzystanie przekąsek “na jeden kęs” sprawi, że zaproszeni goście poczują się komfortowo. Nie każdy bowiem czuje się dobrze nakładając sobie na talerz posiłki w towarzystwie innych osób. Finger food eliminuje ten problem. Jest to także rozwiązanie niezwykle wygodne z perspektywy gospodarza. Nie potrzeba przygotowywać złożonej zastawy stołowej i sztućców, co jest istotne szczególnie na etapie sprzątania i mycia brudnych naczyń.

Finger food z cateringu na różne okazje

Przekąski można z łatwością przygotować w zaciszu domowym. Nie jest to jednak konieczność. Wiele firm oferuje finger food w formie cateringu. Skorzystanie z takiej oferty pozwoli na zaoszczędzenie czasu i skupienie się tylko na gościach. Obecnie bez problemu można znaleźć firmy specjalizujące się w cateringu finger food. W Warszawie lub innych dużych miastach część z nich umożliwia opcję dowozu w wybrane przez siebie miejsce. Do najczęściej zamawianych posiłków z cateringu finger food należą kanapki z różnymi dodatkami, mini wrapy, szaszłyczki, rolady, porcjowane sałatki. Atrakcyjne zaprezentowanie tych małych dań sprawia, że można wykorzystać je także na tych bardziej uroczystych okazjach. Finger food sprawdzi się na różnego rodzaju bankietach, szkoleniach, galach – czyli wszędzie tam, gdzie zaproszeni goście nie będą mieli dużo czasu na spożywanie posiłków przy stołach. Zaprezentowanie niewielkich porcji na eleganckich talerzach i paterach sprawi, że uroczystość nabierze wytwornego charakteru, a goście poczują się dobrze zaopiekowani.

Finger food to przekąski, które świetnie sprawdzą się nie tylko na spotkaniach w gronie przyjaciół, ale także w bardziej formalnych okolicznościach. Są niezwykle wygodne w transporcie i przechowywaniu i dodatkowo dobrze się prezentują. W przypadku braku czasu na przygotowanie warto skorzystać z oferty cateringu typu finger food. Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć pewność, że jedzenie zostanie przygotowane z najwyższą starannością i będzie się pięknie prezentować.

© mazowszak-catering.pl 2024 Realizacja: Damtox
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję polityka cookies.